اشتراک‌گذاری:

266 بازدید

همین حالا

  1. خانه
  2. ویدیو ها
  3. اختلال شخصیت اسکیزوتایپال

اختلال شخصیت اسکیزوتایپال

دسته‌بندی: ویدیو ها

فهرست مشخصات شخصیت اسکیزوفرنی گونه

✅افکار عجیب و غریبی دارد و از نظر دوستان و اعضای خانواده ی شما، غیر عادی است.

✅برای رویداد های طبیعی و اتفاقات تصادفی،معنا و اهمیت خاصی قائل است.

✅شیوه ی ادراکی عجیبی دارد و گاهی اوقات دیده ها و تجربیاتش شمارا گیج می کند.

✅طرز حرف زدن او گاهی اوقات عجیب است و متوجه می شوید که دیگران از حرف ها یا رفتارش گیج می شوند و یکه میخورند.

✅گاهی مشکوک به نظر می رسد و هیجاناتش نامتناسب و عجیب به نظر میرسند.

✅لباس و سر و وضع عجیبی دارد.

✅به جز رابطه اش با شما، دوستان نزدیک کمی دارد.

✅به خاطر واکنش دیگران به رفتارهای عجیب و غریب اش معمولا در موقعیت های اجتماعی راحت نیست.

همه چیز درباره اختلال شخصیت اسکیزوتایپال

آیا با کسی قرار و مدار گذاشته اید که عجیب و غریب و غیرعادی است؟ آیا رفتارهای عجیب اش بعد از آشناییتان آشکار شد؟ آیا این صفات عجیب، در طرد شدن او توسط دیگران نقش دارد چون از نظر دیگران عجیب و غریب است؟ اگر جوابتان مثبت است، احتمالا نامزد شما همان کسی است که از نظر کارشناسان بهداشت روانی، اختلال شخصیت اسکیزوفرنی گونه دارد.

این افراد،بزرگسالان عجیب و غریبی هستند که در پیدا کردن کار و حفظ آن و همچنین در دوستی و برقراری روابط اجتماعی مشکل دارند.در حالی که این مقاله را میخوانید، ببینید آیا نامزد شما ویژگی های رفتاری اسکیزوفرنی گونه را دارد و ببینید چه کار میتوانید بکنید تا با او بهتر کنار بیایید.

اگر دائم با آدم های عجیب و غریب رابطه برقرار میکنید، باید از خودتان بپرسید کدام صفات اسکیزوفرنی گونه برای شما جذاب و وسوسه انگیز است.

داستان پاتریشیا

فکر می کنم اگر وقت بیشتری برای شناخت استوارت داشتم، هیچگاه با او رابطه برقرار نمی کردم. اشتباه نکنید! هنوز هم استوارت را خیلی دوست دارم و خصوصیات خوب زیادی دارد.

هنوز هم گاهی اوقات از طریق ایمیل باهم ارتباط داریم، فقط مسئله این است که من نمی توانم یک نفر را برای بلند مدت دوست داشته باشم.

وقتی یکی از دوستانم در جریان قراری که هیچ یک از ما از آن خبر نداشتیم،من را با استوارت آشنا کرد،حدود شش سال از طلاقم می گذشت.

من از ابتدا کمی شک داشتم، دوستم خودش کمی عجیب و غریب بود. او شخصیت جالبی دارد ولی رازهای برملا نشده ی جن و پری زیادی دارد.

فهمیدم عضو یک گروه (کتابخوانی) است که اعضای آن ذهنیتی همچون ماموران کشف اسرار دارند و این برای من جالب بود. آن روزها خیلی تنها بودم و به خاطر مراقبت از دوقلوهای ده ساله ام، زیاد از خانه بیرون نمیرفتم. به همین دلیل دوست داشتم در کلوپ های کتاب شرکت کنم و سپس با دوستم، نامزدش و صمیمی ترین دوست نامزدش یعنی استوارت بیرون بروم.

همان اول از استوارت خوشم امد اگرچه چندسال از من کوچکتر بود ولی این قضیه برای او اهمیتی نداشت. قیافه ی استوارت معمولی بود ولی آن روزها زیاد به قیافه اهمیت نمیدادم و بیشتر به فکر ثبات و وفاداری بودم(چون ازدواج اولم یک اشتباه بزرگ بود).

استوارت شوخ طبعی عجیبی داشت و واقعا مرا میخنداند.چون همه ی اعضای این گروه کتابخوانی درباره ی رازهای حل نشده حرف میزدند و هیجان زیادی داشتند.

در ابتدای کار اعتقاد شدید استوارت به ارواح وتوطئه و اینجور مسائل، عجیب و افراطی به نظر نمیرسید. فهمیدم استوارت موقع حرف زدن با من عصبی میشود و این برای من جالب بود اینکه یک نفر از بودن با من مضطرب و عصبی شود!

آن قدر به من خوش گذشت که قبول کردم دوباره با او بیرون بروم. اما متوجه شدم حرف های ما همیشه درباره داستان های عجیب راجع به ارواح، افسانه ها و شواهدی است که استوارت درمورد واحدهای دولتی می آورد، واحدهایی که وظیفه ی آن ها لاپوشانی رویدادهای مافوق طبیعی بود.

این طرز فکر برای من عجیب و غریب بود اما استوارت آن را جدی گرفته بود. گرچه موقع حرف زدن در مورد آن ها لبخند میزد و می خندید،اما اصرار داشت که من ایمیل آدرس و تلفنش را برای مواقعی که یک اتفاق غیرعادی می افتد داشته باشم.

من و استوارت یکدیگر را ملاقات می کردیم، هرچند رابطه ی ما شبیه یک دوستی کنجکاوانه بود نه یک عشق تند و تیز. استوارت ایمیل های طولانی و گاهی اوقات بی سر و ته ارسال میکرد که حاوی لینک های مختلف در مورد تئوری توطئه مختلف و سایت های اینترنتی رمزآمیز و برملانشده بود.

گاهی اوقات شوخی می کرد. درضمن فهمیدم استوارت علاقه ی شدیدی به نقش های تخیلی دارد. موقع حرف زدن یا شام خوردن در لاک یکی از شخصیت هایش فرو می رفت و از این کار لذت می برد. این کار او برای من تازگی داشت و جالب بود اما به مرور آزارنده شد.

فهمیدم در فروشگاه سی دی فروشی کار می کند و در چند سال گذشته، شغل های سطح پایینی در کتاب فروشی، مغازه ی گیم نت وسی دی فروشی داشته است.

دوستان معدودی داشت که اکثرشان مثل استوارت روی رمز و رازها و نقش بازی کردن متمرکز بودند. همچنین فهمیدم نظرش درمورد مشاهده ی ارواح و پدیده های فوق طبیعی است. برای مثال به جزئیات خیلی ریز روزنامه ها و تلویزیون اشاره می کرد و طوری سر تکان می داد که گویی از یک چیز مخفی یا پنهان کاری دولتی خبر می دهند.

پایان رابطه ی ما وقتی بود که استوارت و چند نفر از همسایه هایم را برای پیک نیک به پارک نزدیک خانه ام دعوت کردم. وقتی استوارت را نگاه کردم، فهمیدم از حضور غریبه ها ناراحت بود و اضطرابش باعث می شد عجیب و غریب رفتار کند.

بعد از چند ساعت تعامل دوستانم گفتند آدم عجیب و غریبی است وقتی استوارت عجیب و غریب حرف می زد و کاری انجام می داد، نگاهشان را برمیگرداندند، حتی سر یکی از دوستان بیچاره ام که خندید آن هم وقتی مشغول توصیف یکی از شخصیت هایش بود، داد کشید. کار وقتی بالا گرفت که سعی کرد برای همسایه هایم داستان زنی را بگوید که در این پارک به قتل رسیده بود و چند نفر از همسایه ها، شبح او را دیده بودند و دوستانم از داستان او ترسیدند. بعد از آن بود که با استوارت قطع رابطه کردم. مدتی از رفتارم ناراحت شد ولی بعدا متقاعد شد که زن ها او را درک نمی کنند.

شخصیت عجیب و غریب

نامزد عجیب و غریب که از اختلال شخصیت اسکیزوفرنی گونه رنج میبرد، ظاهر و افکار و رفتار عجیبی دارد. این دسته از بزرگسالان، افکار آشفته ایی دارند، مثل اعتقاد به نیروها و توانایی های سحرآمیز، دخالت عوامل فوق طبیعی در وقایع روزمره. این افراد عقیده دارند که تحت نفوذ قدرت نیروهای بیگانه در جهان دیگر هستند.

ممکن است متوجه شوید طرف اسکیزوفرنیک گونه شما معتقد است برخی حرف های شخصیت های داخل فیلم،اهمیت یا معنای خاصی دارند یا اعتقاد راسخی به تله پاتی دارد و وقتی نمیتوانید افکارش را بخوانید یا احساساتش را حس کنید، عصبانی میشود.

شخصیت عجیب و غریب برای رویدادهایی که از نظر اکثر ما تصادفی هستند، معنا و اهمیت خاصی قائل میشود. این برداشت ها برای اطرافیانش عجیب و غریب و حتی کمی هراس انگیزند.

یک همسر یا نامزد اسکیزوفرنی گونه ممکن است آنقدر غرق نقش بازی کردن باشد یا برای مثال آن قدر فیلم ارباب حلقه هارا دیده باشد که ناگهان سطرهایی از فیلم یا بازی را بر زبان آورد و مایه سردرگمی یا هراس کسانی شود که در جریان افکار عجیب و غریب او در مورد آن بازی یا فیلم نیستند.

بزرگسالان مبتلا به اختلال اسکیزوفرنی گونه، اغلب به رعایت نکات بهداشتی و غذا خوردن بی توجه هستند. دلیلش هم هماهنگ نبودن با روندهای موجود و عرف، و حواس پرتی و اشتغال ذهنی آنها با تخیالات و افکار عجیب و غریب است. این تیپ شخصیتی،گفتار و طرز احوالپرسی عجیبی هم دارد (برای مثال می گوید:من فرانک هستم و بیست و هشت سال است که ساکن این سیاره ام).

یک دبیرستانی عجیب و غریب را تصور کنید که در رستوران مدرسته تنها می نشیند. موی ژولیده ایی دارد و طرز لباس پوشیدنش عجیب است. وقتی بالاخره دانش آموز شجاعی جرآت می کند کنارش بنشیند، قبل از آنکه دستش را بلند کند به او بهترین سلام را بدهد به دانش آموز شجاع نگاه می کند. همین رفتار کافی است تا دانش آموز شجاع احساس کند اشتباه کرده و دانش آموز دارای اختلال اسکیزوفرنی گونه را تنها بگذارد و او دوباره تنها شود.

همان طور که خودتان می توانید حدس بزنید، این تیپ شخصیتی، نوجوانی و جوانی بسیار غم انگیزی دارد که پراز تنهایی است.

داستان زندگی او پر از طرد شدن و تحقیر است، چیزی که فقط اعتقادش را به این که دیگران قابل اعتماد نیستند،تشدید می کند. ضعف های میان فردی مشهودی دارد و در وضعیت های اجتماعی راحت نیست خصوصا وقتی غریبه ها حضور دارند.

حضور در موقعیت های جدید او را مضطرب و عصبی می کند طوری که فکرهای ناجوری به مغزش خطور می کند. شخص اسکیزوفرنی گونه در عین حال از این شاخه به آن شاخه می پرد، طوری که اطرافیانش تصور می کنند دیوانه است یا مواد مصرف کرده است. متاسفانه این شخصیت ها به ندرت دوست یا آدم های مورد اعتمادی جز بستگان درجه اول خود ندارند.

شخصیت اسکیزوفرنی گونه برخلاف شخصیت سرد و خالی از احساس، روابط را دوست دارد و احتمالا احساس تنهایی، انزوا و طرد شدن می کند.

این شخصیت بر اثر طرد شدن و انزوای مستمر، هوش هیجانی ضعیفی دارد، به این معنا که نمی تواند اشاره های کلامی و غیرکلامی دیگران را با دقت بخواند و هنگام ارتباط به ظرافت های اجتماعی دقت کند.
او پیام های لفظی آدم هارا درک نمی کند. چون معمولا تمسخر و تحقیر شده، به نیت دیگران شک دارد.

متاسفانه این جریان دور باطلی ایجاد میکند که در آن شخص اسکیزوفرنیک گونه در لاک دفاعی و سوءظن فرو می رود، طرد میشود و به نبال آن گوشه گیرترمی شود. البته این گوشه گیری باعث میشود به مهارت های اجتماعی که به شدت آن ها را می خواهد، دست نیابد.

در آموزه های ماتلاش بر این است که به دانشجویان روان شناسی بیاموزیم که فرد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوفرنی گونه دقیقا چگونه شخصی است.

?چه چیزی شخصیت اسکیزوفرنی گونه را شکل می دهد؟?

هرچند ژن ها دخالت دارند، اما احتمال کمی وجود دارد که شخص مبتلا به بیماری شخصیتی، کودکی شاد و نرمالی را طی کرده باشد، بویژه اگر والدین فرد اسکیزوفرنی گونه باشند.

یکی از عوامل مهم در بیماری شخصیتی اسکیزوفرنی گونه الگوی ارتباطی والدین است که عجیب و غریب و آشفته هستند این والدین ممکن است کارهایی انجام دهند یا حرف هایی بزنند که از نظر کودک آشفته و از هم گسیخته است.

❤️‍شخصیت اسکیزوفرنی گونه به عنوان شریک زندگی❤️‍

اینجا یک تناقض وجود دارد. بسیاری از افراد اسکیزوفرنی گونه همچنان بخشی از زندگی شان یا تمامش را در تنهایی به سر می برند، زیرا نسبت به طرد شدن بسیار حساس اند یا نمی توانند با شخص دیگری ارتباط موفقیت آمیز برقرار کنند.واقعیت این است که مشخصه های شخصیتی غیرعادی او، نسبت به تغییرات طولانی مدت بسیار مقاوم اند.

♂️چرا جذب شخصیت عجیب و غریب شدم؟♂️

چه چیزی در شخصیت اسکیزوفرنی گونه ی نامزد یا همسرتان، شما را جذب کرد؟ بیایید بررسی کنیم. اگر جذب شخصی با چنین سندرمی هستید، جذب کسی با این ویژگی ها شده اید:

✅افکار توهمی و جادویی دارد. و حرف های عجیب و غریب می زند.

✅گاهی احساسات و تجارب عجیب و غریبی دارد.

✅همواره مشکوک است و به دیگران اعتماد ندارد و دوستان کمی دارد.

✅او احساسات نامناسبی دارد که با چیزهایی که اتفاق می افتد یا بحث می شود جور در نمی آید.

✅گاهی اوقات لباس های عجیب و غریب می پوشد.

✅در وضعیت های اجتماعی معذب است و انتظار طرد شدن دارد.

زندگی با یک اسکیزوتایپال

پس از خواندن این بخش یا بعد از رابطه با چنین تیپ هایی خواهید فهمید که زندگی با این اشخاص، عجیب و غریب است و ما آن را توصیه نمی کنیم.

اگر می خواهید با چنین فردی برای مدت طولانی در ارتباط باشید، باید راهی پیدا کنید تا برای خواسته های چنین فردی خودتان را آماده کنید. برای دور شدن، کنار گذاشته شدن و انتظار طرد شدن تحقیر آمیز.

✅استراتژی ها و توصیه هایی برای ارتباط کارآمدتر با افراد اسکیزوفرنی گونه:✅

نامزدتان را بدون قید و شرط بپذیرید

افرادی که ویژگی اسکیزوفرنی گونه دارند همیشه با ناملایمات روبرو هستند. برای آن ها زندگی یک کشمکش و تلاش است و زمانی که تجارب طرد شدن و بیگانگی روی هم تلنبار شود، این شخص منزوی تر و نسبت به دیگران بی اعتمادتر می شود.

بسیاری از پزشکانی که با شخصیت های عجیب و غریب سر و کار دارند، احساس می کنند که یک تجربه ی احساسی تعدیل کننده ا رائه می دهند یا اینکه نقش پدر و مادر را برای یک بچه ی آسیب دیده بازی می کنند.

نامزد اسکیزوفرنی گونه از پنجره ی طرد شدن، آسیب پذیری، بیگانگی و بی اعتمادی به جهان نگاه می کند. یک شخص دوست داشتنی باید با صبر و حوصله کمک کند تا محیطی فراهم آورد که در آن نامزد اسکیزوفرنی گونه بتواند از نو مسائل را تجربه کند و یک رابطه ی سالم در پیش بگیرد. شما چه می توانید بکنید؟ ابتدا پذیرش و توجه بدون قید و شرط را تمرین کنید.

♀️سریع پیش نروید و او را تحت فشار نگذارید♀️

بیشتر ما دوست داریم رابطه ی عاشقانه مان دو طرفه باشد. ما می خواهیمهر دو طرف ابراز احساسات کنند و متقابلا آن را دریافت کنند.

هرچند اجتناب و بی اعتمادی شخصیت اسکیزوفرنی گونه را که ریشه ی عمیق دارد، درک می کنیم، اما گاهی به راحتی نا امید می شویم و شروع می کنیم به فشار آوردن به شخص تا خودش را نشان دهد، از لحاظ اجتماعی بیشتر درگیر شود و یا افکار عجیب و غریبش را کم کند. این کار اشتباه است!

اگر می خواهید در رابطه با یک شخص اسکیزوفرنی گونه بمانید، توصیه می کنیم که صبر و حوصله به خرج دهید. به خاطر داشته باشید این شریک های عشقی ، تجربه ی ارتباطی بدی را در طول سال ها جمع کرده اند.

اینکه آن ها را مجبور کنید به شما اعتماد کنند و بگویند چه احساسی دارند یا دنبال جزئیات کودکی شان باشید، باعث می شود که سکوت کنند و یا رفتار عجیب و غریب بیشتری را از خودشان نشان دهند.

به نامزدتان در ایجاد روابط اجتماعی پایدار کمک کنید

اگر نامزدتان اسکیزوفرنی گونه است، هدف طولانی مدت شما باید این باشد که روابط معنادار و با ثبات را در او ایجاد و حفظ کنید. ما توصیه نمی کنیم که همه ی مسئولیت ها را برای جلب دوستی نامزد یا همسرتان بر عهده بگیرید، اما سعی کنید که این ارتباط ها را هرجا که بهتر است، سهولت ببخشید. به این دلیل که ناکزد یا همسرتان نیازمند روابط اجتماعی است و به آن تمایل دارد و اغلب می خواهد روابط بیشتری با مردم داشته باشد.

به دنبال زوج ها و افرادی باشید که مطمئن هستید افراد مقاومی هستند و رفتار غیرسنتی همسر یا نامزد شما را می پذیرند و از آشنایی با دوستان بالقوه ی جدید استقبال می کنند.

مهارت های اجتماعی مناسب را تقویت کنید

بدون کارهای بچه گانه یا تمکین همسرتان، می توانید از طریق مدل سازی و تقویت مهارت های اجتماعی اصلاح شده، به او کمک کنید تا در موقعیت های اجتماعی، بیشتر به دیگران اعتماد کند.

همسر یا نامزد شما همانند کسی است که موقعیت های اجتماعی را یک نبرد خطرناک تلقی می کند.

احتمالا مهارت های موثری در خود ایجاد نکرده است تا نکات ساده ای را بداند، مثل اینکه چه حرفی را باید بزند و مهم تر از آن، چه حرفی را نزند. مهارت های اجتماعی دیگری را نیز باید تقویت کنید، شامل اینکه چقدر نزدیک به دیگران بایستد و اینکه چقدر تماس چشمی برای دیگران راحت است. همچنین می توانید از اشارات غیر لفظی به خوبی استفاده کنید.

به همسر یا نامزدتان کمک کنید تا اعتبار باورهایش را ارزیابی کند

یک مسئله ی دائمی برای بزرگسالان اسکیزوفرنی گونه، تمایل به افکار عجیب و غریب و حفظ ایده های جادویی درباره ی خود، دیگران و جهان است.

زمانی که همسر یا نامزدتان به نیت خیرخواهانه ی شما اعتماد کرد، این حق را دارید که با باورهای غیرمنطقی شریک تان مبارزه کنید. بنابراین وقتی نامزدتان می گوید: «قبل از اینکه صحبت کنم شما می دانید من چه می خواهم بگویم. شما می توانید به راحتی ذهن مرا بخوانید، درست است؟» به آرامی و استواری جواب دهید، با جملاتی مانند: «هر دوی ما می دانیم که من نمی توانم ذهن تورا بخوانم، اما اکنون تورا به خوبی می شناسم. اما گاهی می توانم پیش بینی کنم که چه می خواهی بگویی».

این جمله های تصحیح کننده اگر با مهربانی بیان شود می تواند به او کمک کند مرزهای بین فکر جادویی و منطقی را بشناسد.

به خاطر داشته باشید که هدف شما تغییر کامل او نیست

اگر ویژگی های عجیب و غریب نامزدتان را دوست ندارید، یک نفر دیگر را پیدا کنید! افرادی که بیماری شخصیتی اسکیزوفرنی گونه دارند همیشه عجیب و غریب و غیر متعارف خواهند ماند. البته شاید برخی از این ویژگی های منحصر به فرد، ابتدا شما را جذب کند.

اگر عزمتان را جزم کنید که این حقیقت اساسی را درمورد نامزدتان تغییر دهید، زمان شما بیهوده هدر می رود و نهایتا ناامید و مایوس می شوید.

به جای آن هدف این است که نامزدتان را به جریان اصلی و حالت تعادل نزدیک کنید و او را از حواشی دور نگه دارید. زمانی که مسئله ی تعامل اجتماعی و اعتماد به نفس مطرح است، او همواره برخی از حرف ها و رفتارهای عجیب و غریبش را نگه می دارد و مطمئنا از مرکز توجه بودن در پارتی ها هیچ گاه احساس راحتی نمی کند. اما اشخاص اسکیزوفرنی گونه ممکن است با شما و دیگران به تدریج تا حد قابل توجهی احساس راحتی کنند.

♀️چه زمانی باید متارکه کرد؟♀️

گاهی ممکن است متوجه شوید که دیگر نمی توانید رابطه تان را با یک فرد عجیب و غریب و طرد شده از لحاظ اجتماعی، ادامه دهید. زمانی که ترکش می کنید، چه اتفاقی می افتد؟ شواهدی وجود ندارد که افراد اسکیزوفرنی گونه مستعد خشونت باشند، مگر در صورتی که در گذشته تهدیدهایی صورت گرفته یا فرد در توهم باشد. دلیلی وجود ندارد که انتظار داشته باشید ترک او منجر به خشونت شود.

اگر فرد اسکیزوفرنی گونه را ترک کنید، آسیب می بیند. او تجارب زیادی در رابطه با طرد شدن دارد و نسبت به بی اعتنایی و طرد شدن بسیار حساس است. اگر راهی وجود دارد، این فرآیند را کند کنید و از جدایی ناگهانی بپرهیزید.

از دوره ی انزوا استفاده کنید تا چیزهایی که شما در مورد این شخص دوست دارید، تایید یا تقویت شود. افراد دیگری را که در سیستم حمایتی او دخیل هستند، مطلع کنید تا به او بیشتر توجه کنند و در طول این دوره بیشتر با این شخص عجیب و غریب تعامل کنند.

خلاصه

فرد اسکیزوفرنی گونه ممکن است که در ابتدا جدید، وسوسه انگیز و منحصر به فرد به نظر برسد، اما در طول زمان می بینید که این شخص کاملا غیرطبیعی است. او رفتار غیر متعارف دارد و در موقعیت های اجتماعی جدید، کاملا ناراحت است و ممکن است که حرفی بزند یا کاری کند که منجر به طرد اجتماعی دائمی شود.

اگر مجذوب نامتعارف بودن شدید او شده اید، ممکن است با او رابطه برقرار کنید، در غیر این صورت دیر یا زود احساس خواهید کرد وقت جدایی است.

میانگین امتیاز
امتیاز خود را ثبت کنید.
[تعداد امتیازدهی: 0 میانگین امتیاز ها: 0]

بیشتر بخوانید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست

دلیل بازگشت وجه