اشتراک‌گذاری:

60 بازدید

همین حالا

  1. خانه
  2. کودک و نوجوان
  3. بازی هایی جهت افزایش دقت،توجه،تمرکز(تاس ها را کنار هم بگذار)

بازی هایی جهت افزایش دقت،توجه،تمرکز(تاس ها را کنار هم بگذار)

دسته‌بندی: کودک و نوجوان, مقالات

تاس ها را کنار هم بگذار

بازیکنان روبه روی یکدیگر قرار می گیرند و به طور نوبتی سعی می کنند از نحوه کنار هم چیده شدن تاس های بازیکنان مقابل تقلید کنند.

هدف بازی : پرورش و ارتقاء حافظه،دقت،تمرکز،توجه،سرعت عمل،تفکر منطقی،حل مسئله،هماهنگی دیداری _حرکتی،سازماندهی ادراکی،ادراک دیداری،تجسم،فضایی،تفکر انتزاعی و تجزیه و تحلیل

محدوده سنی : 4 تا 7 سال
تعداد بازیکنان : محدودیتی ندارد
نوع بازی :انفرادی/گروهی
وسایل لازم : تاس

پیش از بازی

چهار تاس بزرگ درست کنید.با مقوا مکعب بسازید. الگوی مکعب را در ابعاد بزرگ تر روی یک مقوای نسبتا ضخیم و محکم بکشید،طوری که هر ضلع آن حداقل 20 سانتیمتر باشد.

سه وجه هر تاس باید یک رنگ و سه وجه دیگر آن در رنگی دیگر باشد.مثلا می توانید از رنگ های سفید و سیاه استفاده کنید یا رنگ های شادتری را به کار بگیرید.

برای رنگی کردن وجه های هر تاس می توانید از گواش استفاده کنید یا از کاغذهای رنگی ساده یا نقش دار روی آن بچسبانید. نکته مهم این است که برای وجوه تاس از دو رنگ متفاوت استفاده کنید و هر چهار تاس،دقیقا به یک شکل رنگ آمیزی شوند.

روی سه وجهی که هر رنگ را دارند از یک تا سه دایره با رنگی دیگر بکشید یا بچسبانید.مثلا روی یکی از وجوه مشکی،یک دایره سفید،روی وجه مشکی دوم دو دایره سفید و روی وجه مشکی سوم سه دایره سفید.روی وجوه سفید هم به همین ترتیب،یک،دو و سه دایره مشکی بکشید.

روش بازی(فردی)

بازیکنان باید به صورت دو نفر دو نفر بازی کنند.دو نفر اول را به قید قرعه یا از بین افراد داوطلب انتخاب کنید،به هر کدام یک تاس بدهید.

ابتدا بازیکن اول دو تاس را به هر شکل که مایل بود کنار هم میگذارد.مثلا ممکن است بازیکنی تاس های خود را طوری کنار هم بگذارد که یکی از آنها وجه سیاه رنگ با سه دایره سفیدش در بالا قرار گیرد و دیگر وجه سفید رنگش که دو دایره دارد در پایین. در این شکل از کنار هم چیدن دو تاس،وجهی که به سمت بازیکن دیگر است نیز رنگ و تعداد دایره های خاصی دارد.

حال بازیکنی که در رو به رو قرار گرفته است باید با استفاده از دو تاس خود،دقیقاً همین ترکیب را به وجود آورد.یعنی دو تاس را طوری کنار هم بگذارد که یکی از آنها وجه سیاه رنگ با سه دایره سفیدش در بالا قرار گیرد و دیگر وجه سفید رنگش که دو دایره دارد.سایر وجوه نیز باید دقیقا مثل مکعب های بازیکن اول چیده شود.

اگر بازیکن دوم کار خود را به درستی انجام داد،نوبت او می شود تا دو مکعب را به شکلی که مایل است در کنار هم بگذارد تا بازیکن دیگر از او تقلید کند،اما اگر موفق به این کار نشد،فرصت دارد یک بار دیگر امتحان کند و اگر باز هم درست نشد،بازیکن اول به او کمک می کند. سپس دوباره بازیکن اول،تاس هایش را به شکلی دیگر کنار هم میگذارد تا بازیکن دوم از او تقلید کند.

به این ترتیب ، هیچ بازیکنی تا وقتی نتوانسته است از تاس های بازیکن دیگر به درستی تقلید کند،اجازه ندارد تاس هایش را به دلخواه در کنار هم بگذارد.

اجازه دهید هر دو بازیکن،مدت زمانی خاص،مثلا 3 دقیقه بازی کنند.سپس نوبت به دو نفر بعدی می رسد و بازی به همین ترتیب ادامه می یابد تا همه بازیکنان بازی کنند.

تغییر در بازی

در شکل انفرادی شما تاس ها را به شکل های متفاوت کنار هم بچینید تا بازیکن از شما تقلید کند.

هر چه سن و مهارت بازیکنان افزایش می¬یابد ، میتوانید از تعداد تاس های بیشتر،رنگ های متنوع تر و دایره های بیشتر استفاده کنید و حتی به جای اینکه فقط دایره داشته باشید،روی هر وجه از شکل خاصی استفاده کنید.

در هر طرف هر تاس (یا در هر دو طرف آن) یک شکل بچسبانید.مثلا بر روی دو وجه آن تصاویر یک خرگوش،بر روی دو وجه،تصویر یک شیر و بر روی دو وجه دیگر تصویر ماهی.همه تاس ها و عکس های روی آنها باید کاملا شبیه به هم باشد.

در صورتی که می توانید تاس های بیشتری تهیه کنید ، در هر دور تعداد بیشتری از بازیکنان را درگیر کنید.مثلا اگر ده تاس داشته باشید،می توانید از پنج بازیکن بخواهید وارد بازی شوند.به هر کدام 2 تاس بدهید تا دور هم حلقه بزنند و نفر اول تاس ها را به شکل مورد نظر خود کنار هم بگذارد و بقیه تقلید کنند.سپس نوبت نفر دوم شود و بازی به همین ترتیب ادامه یابد.در این شکل از بازی می توانید هر بازیکنی را که تاس های خود را به طور اشتباه در کنار یکدیگر گذاشت از بازی خارج کنید و بازیکن دیگری را به جای او بگذارید.

برای اینکه بتوانید تعداد زیادی تاس داشته باشید،مدتی از قبل از بازیکنان بخواهید جعبه های خالی کبریت را جمع آوری کنند.سپس یک جلسه را به این کار اختصاص دهید که با بازیکنان،هر جعبه کبریت را با کاغذ سفید بپوشانید و شش وجه آن را رنگ آمیزی یا نقاشی کنید یا برچسب بچسبانید.توجه داشته باشید که همه جعبه کبریت ها باید به یک شیوه رنگ آمیزی و نقاشی شود و در نهایت کاملا شبیه یکدیگر باشند.

به جای تاس برای هر بازیکن از پنج لیوان یکبار مصرف استفاده کنید.هر لیوان را با کشیدن خط به چهار قسمت مساوی تقسیم کنید و هر قسمت را با رنگ متفاوتی رنگ بزیند.البته همه لیوان ها کاملا باید شبیه یکدیگر تقسیم و رنگ آمیزی شوند.برای رنگ آمیزی از گواش استفاده کنید.حال باید لیوان ها به طور وارونه و در دو ردیف کنار و روی هم چیده شوند.یعنی سه لیوان در پایین در کنار هم باشند و دو لیوان دیگر روی آنها قرار بگیرند.بازیکن یا بازیکنان دیگر باید لیوان های خود را طوری بچینند که همان رنگ هایی از آنها به سمت بازیکن دیگر باشد که این بازیکن با چینش لیوان های خود به نمایش گذاشته است.

نکته

همه تاس ها بایر از هر جهت کاملا شبیه به یکدیگر باشند.

برای بازیکنان کم سن و سال،بهتر است تاس ها بزرگ باشند . اما برای بازیکنان بزرگ تر می توان از تاس های کوچک هم استفاده کرد،اما به هر حال استفاده از تاس های بسیار بزرگ و البته سبک،برای همه بازیکنان لذت بخش تر است.

نویسنده: دکتر مهری فاتحی

میانگین امتیاز
امتیاز خود را ثبت کنید.
[تعداد امتیازدهی: 0 میانگین امتیاز ها: 0]

بیشتر بخوانید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست

دلیل بازگشت وجه