اشتراک‌گذاری:

68 بازدید

همین حالا

  1. خانه
  2. کودک و نوجوان
  3. بازی هایی جهت افزایش دقت،توجه،تمرکز(توپ های رنگی)

بازی هایی جهت افزایش دقت،توجه،تمرکز(توپ های رنگی)

دسته‌بندی: کودک و نوجوان, مقالات

توپ های رنگی

بازیکن فقط با استفاده از انگشتان و کف یک دست روزنامه ها را مچاله می کند و به داخل یکی از دو دایره ای که با اسباب بازی هایش به صورت تو در تو ساخته، پرتاب می کنند.

هدف بازی:پرورش دقت ، توجه و تمرکز

محدوده سنی : 4 تا 6 سال
تعداد بازیکنان : محدودیتی ندارد
نوع بازی :انفرادی/گروهی/کلاسی
وسایل لازم :: روزنامه/ اسباب بازی

پیش از بازی

ده برگ روزنامه باطله در اندازه و بیست شکلات یا جایزه کوچک دیگر تهیه کنید. از بازیکن بخواهید سبد اسباب بازی های خود را به محل بازی بیاورد.

روش بازی(فردی)

ابتدا از بازیکن بخواهید محتویات سبد اسباب بازی هایش راروی زمین خالی کند، سپس با کنار هم چیدن اسباب بازی ها دو دایره بسازد.

به این صورت که ابتدا یک دایره کوچک (با استفاده از اسباب بازی های کوچکتر) درست کند .سپس با اسباب بازی های بزرگتر دایره ای بزگتر در اطراف دایره اول درست کند طوری که دایره اول داخل آن قرار بگیرد.

توجه داشته باشید که اندازه هر دو دایره به قدری باشد که فضای کافی برای پرتاب گلوله های کاغذی وجود داشته باشد.

وقتی دایره ها آماده شد، از بازیکن بخواهید یک دستش را مقابل بدنش به صورت کشیده نگه دارد، به نحوی که کف دستش به سمت بالا باشد. سپش یک روزنامه کف دستش قررا دهید و از او بخواهید در همان حالت و بدون اینکه از دست دیگر یا سایر قسمت های بدنش کمک بگیرد ، کاغذ را مچاله کند.

بعد از این که توانست این کار را انجام دهد چند روزنامه دیگر نیز در اختیار او قرار دهید تا آن را به همین روش مچاله کند و به صورت توپ های کاغذی در بیاورد.در مجموع حدود ده روزنامه را به او بدهید تا ده توپ درست کند.

سپس بازیکن را در فاصله 50 متری از دایره ای که در شروع بازی درست کرده است بنشانید.توپ های کاغذی را نیز در کنارش بگذارید و از او بخواهید توپ ها را به سمت دایره ها پرتاب کند.

در پایان به ازای هر توپی که داخل دایره کوچک تر افتاده دو شکلات و به ازای هر توپی که داخل دایره بزرگتر افتاده ، یک شکلات به بازیکن بدهید.

تغییر در بازی

فاصله بازیکن تا دایره را با توجه به سن بازیکنان تغییر دهید.

بعد از هر پرتاب موفقیت آمیز ، از بازیکن بخواهید فاصله خود را با دایره ها کمی بیشتر کند.اگر توانست از آن فاصله ، توپی را داخل دایره بیندازد، میتواند در پرتاب بعدی فاصله را افزایش دهد در غیر اینصورت توپ بعدی را از همان مکان پرتاب می کند.

خودتان دو دایره روی زمین بکشید و از بازیکن بخواهید اسباب بازی هایش را روی آن بچیند . این کار مستلزم دقت،توجه و تمرکز اوست.

 از بازیکن بخواهید با استفاده از دو قطعه طناب دایره ها را بسازد.

به جای دو دایره، سه دایره بسازید و به ازای هر توپی که داخل کوچکترین دایره قرار می گیرد، سه شکلات به بازیکن بدهید.

به جای ساختن دایره، از دو ظرف استفاده کنید: یک سینی بزرگ و یک کاسه یا سینی کوچکتر که در وسط سینی قرار بگیرد.

ظرف های مختلف، در اندازه و شکل های مختلف انتخاب کنید تا بازیکنان توپ ها را داخل هر کدام از ظرف ها که مایل بودن پرتاب کنند. برای هر ظرف امتیاز جداگانه ای مشخص کنید.

در تغییر بالا ، ظرف ها را با فاصله های مختلف از بازیکن بچینید و امتیاز هر ظرف را به نسبت دوری و نزدیکی و اندازه آن در نظر بگیرید.

در تغییر بالا (استفاده از ظروف به جای دایره) می توانید شرایطی فراهم کنید که ظروف از نظر ارتفاع قرار گیری هم متفاوت باشند.: مثلا یک ظرف را روی زمین ، ظرف دیگر را روی چهار پایه ی کودکانه ، سومی را روی صندلی معمولی و آخری را روی یک چهار پایه بلند بگذارید.

به جای استفاده از دایره هایی که روی زمین درست کرده اید ، با استفاده از طناب نازک چند دایره روی دیوار بسازید ، با این که چند دایره مقوایی(در اندازه های مختلف) روی دیوار بچسبانید تا بازیکنان توپ های خود را به سمت آن ها پرتاب کنند. به این منظور می توانید دایره ها را جدا جدا و با کمی فاصله از یکدیگر روی دیوار بچسبانید.یا این که دایره های کوچکتر را داخل دایره های بزرگتر بگذارید.در صورتی که راه دوم را انتخاب می کنید ، آسان تر آن است که یک دایره بزرگ مقوایی بچینید ، سپس با استفاده از پرگار دو دایره کوچکتر نیز داخل آن بکشید و هر دایره را با استفاده از ماژیک پررنگ تر کنید.

 به جای توپ های کاغذی از توپ های پلاستیکی استفاده کنید، در این صورت می توانید بازیکنان را در فاصله بیشتری از دایره ها قرار دهید.

به بازیکن چند نایلون بدهید تا درهرنایلون یک گره به وجود بیاورد و از آن به عنوان توپ استفاده کند.

به جای توپ کاغذی از بادکنک استفاده کنید . اجازه دهید بازیکن همرا با بادکنک جلوتر برود و تا سه یا چهار ضربه به آن بزند و از این طریق آن ها را به داخل دایره ها هدایت کند.

 تعداد توپ های کاغذی را بیشتر کنید و از بازیکن بخواهید همزمان یا پرتاب آن ها ، شعری را با صدای بلند برایتان بخواند. او پرتاب توپ ها را تا پایان شعر خوانی ادامه می دهد. زمانیکه خواندن شعر به پایان رسید پرتاب توپ ها هم به پایان میرسد ولی اگر شعر را فراموش یا اشتباه کرد باید بازی را متوقف کند ، توپ های کاغذی پرتاب شده را برگرداند و شعر را دوباره از اول بخواند. این کار را آنقدر ادامه دهید که بازیکن بتواند یک شعر را به طور کامل بخواند. در پایان با شمردن توپ های داخل سبد او را تشویق کنید.

برای بازیکن موسیقی پخش کنید یا زمانی را با زمان سنج برای او در نظر بگیرید و از او بخواهید قبل از پایان موسیقی شروع به پرتاب توپ ها به داخل سبد کرده و پس از پایان یافتن موسیقی توپ هایی را که توانسته داخل سبد بیندازد را بشمارد.متناسب با آن، وی را تشویق کنید.

اجراهای گروهی و کلاسی

به منظور اجرای گروهی بازی ، از بازیکنان بخواهید با چیدن اسباب بازی ها ، کتاب ها و لوازم التحریر خود، دو دایره در هم و بزرگ بسازند.در اطراف دایره و به فاصله 50 سانتی متری آن ، چند علامت بزنید تا به عنوان خط پرتاب استفاده شود. بازیکنان را به گروه های مساوی (سه تا پنج نفره) تقسیم کنید.از هر گروه بخواهید طبق آن چه در روش بازی گفته شد، ده توپ کاغذی آماده کنند.رنگ کاغذ های هر گروه با رنگ کاغذ های گروه دیگر فرق داشته باشد.با نظر بازیکنان یکی از شعر هایی که قبلا در کلاس آموزش داده اید را انتخاب کنید.سپس یک نفر از هر گروه پشت یکی از خطوط پرتاب بایستد و بقیه افراد پشت سر او صف بگیرند.

نفر اول هر گروه همان طور که شعر میخواند یک توپ را به طرف دایره ها نشانه گیری کرده و پس از پرتاب توپ به انتهای صف برود. سپس نفر دوم در حالیکه ادامه شعر دوستش را میخواند توپ دیگری را پرتاب کند. اگر در حین بازی کسی شعر را فراموش کرد اجازه پرتاب توپ را ندارد و باید فکر کند و بقیه اعضای گروه نیز به او کمک کنند تا شعر را به یاد بیاورد و سپس توپ را پرتاب کند.بازی به همین ترتیب ادامه پیدا می کند تا همه توپ های کاغذی یک گروه تمام شود. در این زمان، بازی متوقف را متوقف کنید و تعداد توپ های هر گروه را بشمارید .توجه داشته باشید که توپ های داخل دایره کوچک تر امتیاز دو برابر می گیرند.در واقع شما باید به ازای هر توپ داخل دایره کوچکتر ، دو امتیاز و هر توپ داخل دایره بزرگتر یک امتیاز به هر گروه بدهید.هر گروه که امتیاز بیشتری به دست آورد برنده است و تشویق می شود.

در اجرای گروهی ، بازیکنان را به گروه های دو نفره تقسیم کنید. هر گروه باید یک توپ کاغذی داشته باشد.اعضای هر گروه با فاصله پنجاه تا هشتاد سانتی متر مقابل هم می ایستند و توپ کاغذی را برای هم پرتاب می کنند.در این تغییر به جای توپ کاغذی می توان از بادکنک نیز استفاده کرد.

در بازی کلاسی هر یک از بچه ها یه توپ کاغذی برای خود آماده می کنند و دور دایره حلقه می بندند. در صورتی که تعدا بازیکنان زیاد باشد ، می توان ان ها را دو قسمت کرد تا هر کدام در یک دور بازی کنند.با فرمان شما هر بازیکن توپ خود را داخل دایره پرتاب می کند.بازیکنانی که بتوانند توپ خود را داخل دایره کوچکتر بیندازند ، فرصت می یابند دو توپ دیگر هم درست کنند و دو پرتاب دیگر داشته باشند.بازیکنانی که توپشان داخل دایره بزرگتر می افتد فقط فرصت یک پرتاب دیگر دارند.در پایان هر بازیکن به تعداد توپ هایی که پرتاب کرده و داخل یکی از دایره ها انداخته توپ بر می دارد.یکی از توپ ها را برای دور بعدی بازی دست می گیرد و بقیه را در کیسه یا جعبه مخصوص خود می اندازد.سپس بار دیگر همه بازیکنان دور دایره حلقه می بندند و بازی به همین ترتیب تا چند دور ادامه می یابد.وقتی بازی تمام شد ، تعداد توپ های هر بازیکن را بشمارید بازیکنی که بیشترین تعداد توپ را داشت، برنده است.

بیشتر نمونه های مطرح شده در قسمت تغییر در بازی ، در شکل گروهی و کلاسی هم اجرا می شود.

نکته

زمانی که بازیکن تلاش می کند کاغذ را مچاله کند او را تشویق کنید تا دست برترش را به کار گیرد.

اگر بیشتر بازیکنان نتوانستند توپ را داخل دایره بیندازند بررسی کنید که آیا به خاطر دور بودن بیش از حد دایره ها از آن ها بوده یا به خاطر مشکل هماهنگ نبودن چشم و دست و پا… است.اگر به خاطر دور بودن بیش از حد دایره از بازیکنان است، اجازه دهید بازیکنان از فاصله نزدیکتری پرتاب کنند.به طور کلی، شرایطی رو فراهم آورید تا همه در این بازی موفق باشند و اعتماد به نفس خود را از دست ندهند.پس از شناسایی مشکل بازیکن به رفع مشکل او بپردازید.

میتوانید از موسیقی حین بازی استفاده کرده و بازی را جذاب تر کنید.

این بازی به تقویت ماهیچه های ظریف دست ها و هماهنگی چشم و دست نیز کمک می کتد.

نویسنده: دکتر مهری فاتحی

میانگین امتیاز
امتیاز خود را ثبت کنید.
[تعداد امتیازدهی: 0 میانگین امتیاز ها: 0]

بیشتر بخوانید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست

دلیل بازگشت وجه