اشتراک‌گذاری:

70 بازدید

همین حالا

  1. خانه
  2. کودک و نوجوان
  3. بازی هایی جهت افزایش دقت،توجه،تمرکز(زمین بدون توپ)

بازی هایی جهت افزایش دقت،توجه،تمرکز(زمین بدون توپ)

دسته‌بندی: کودک و نوجوان, مقالات

زمین بدون توپ

بازیکنان باید توپ هایی را که جنس مشخصی دارند، با یک دست و یکی یکی به زمین حریف بیندازند تا در پایان بازی کمترین تعداد از آن جنس توپ را در زمین خود داشته باشند.

هدف بازی: پرورش دقت، توجه و تمرکز

محدوده سنی : 4 تا 6 سال
تعداد بازیکنان : محدودیتی ندارد
نوع بازی :فردی/ دو نفره/ گروهی
وسایل لازم : توپ، طناب، زمان سنج

پیش از بازی

برای هر بازیکن، حدود ده توپ فراهم کنید که سه تای آن ها از یک جنس باشند و بقیه جنس های دیگری داشته باشند. سه توپ هم جنس برای دو بازیکن باید کاملاً شبیه به هم باشد. به عنوان مثال، می توانید برای هر بازیکن سه توپ پلاستیکی کوچک و هفت توپ دیگر از جنس کاغذ (گلوله کاغذی)، پارچه ی معمولی و پارچه ی مخملی تهیه کنید.

با استفاده از یک تکه طناب و وصل کردن آن به دیوار، زمین را به دو قسمت مساوی تقسیم کنید.

بوسیله ای برای سنجش زمان تهیه کنید. این وسیله می تواند ساعت رومیزی یا مچی یا شنی، موبایل، کرونومتر و هر چیز دیگری باشد که در دسترس دارید.

روش بازی(2 نفره)

بیک بازیکن را به عنوان ناظر انتخاب کنید.

از هر بازیکن بخواهید در یک طرف قرار بگیرد. توپ های هر بازیکن را با هم مخلوط کنید و در اطراف او، روی زمین بریزید. به بازیکنان بگویید که چه جنس توپی را باید پرتاب کند. مثلاً از آن ها بخواهید توپ های پلاستیکی را پرتاب کنند.

با شروع بازی، هر بازیکن توپ هایی را که به او اعلام شده، یکی یکی و فقط با استفاده از یک دست و از روی طناب، به طرف زمین حریف پرتاب می کند.

اگر بازیکنی توپی را با دست دیگر برداشت یا از زیر طناب پرتاب کرد یا هم زمان دو توپ را برداشت، آن توپ یا توپ ها توسط ناظر بازی، دوباره به زمینش برگردانده می شود.

همچنین اگر بازیکنی توپی غیر از توپ پلاستیکی را به زمین تیم مقابل پرتاب کرد، دو توپ غیرپلاستیکی از زمین حریف به زمین او منتقل می شود تا برداشتن توپ های پلاستیکی ازروی زمین برایش دشوار تر شود.

بازیکنان باید تا می توانند سریع عمل کرده وسعی کنند هیچ توپ پلاستیکی در زمین خودشان باقی نماند. آن ها باید همه ی توپ های پلاستیکی که خودشان دارند وتوپ های پلاستیکی که بازیکن مقابل در زمینشان می اندازد را بردارند و دوباره به زمین حریف بیندازند.

بعد از سه تا پنج دقیقه بازی، با صدای بلند، پایان بازی را اعلام کنید و تعداد توپ های پلاستیکی هر بازیکن را بشمارید. بازیکنی که توپ های پلاستیکی کمتری دارد، برنده است.

تغییر در بازی

اگر بازی را در اتاق انجام می دهید و پرت کردن توپ از روی طناب ممکن است حادثه آفرین باشد، می توانید طناب را پایین ببندید و از بازیکنان بخواهید توپ ها را با پا و از زیر طناب به سمت دیگر شوت کنند یا با دست روی زمین قل بدهند.

می توانید از یک لوله ی مقوایی، مانند چوب چوگان استفاده کنید و به جای شوت کردن توپ با دست یا پا، توپ را با استفاده از آن از زیر طناب به سمت زمین طرف مقابل هدایت کنید. در این حالت، هردو طرف علاوه بر این که توپ هایی که از ابتدا در زمینشان بوده را باید به زمین حریف بزنند، باید مانع ورود توپ های جدید به زمین هم بشوند.

به منظور استفاده از این بازی برای پرورش حس لامسه، در شروع بازی، چشم های هر دو بازیکن را با چشم بند نرم و تمییز ببندید. حال بازیکنان باید با چشم بسته و فقط از طریق لمس کردن، توپ های مورد نظر را پیدا کرده و به طرف زمین حریف پرتاب کنند.

هر بار یک جنس توپ را نام ببرید تا بازیکنان به سرعت آن را پیدا کرده و به طرف زمین مقابل پرتاب کنند. بازیکنی که زودتراین کار را کرد، برنده است. این تغییر، به پرورش حس شنوایی و سرعت عمل و دقت و توجه نیز کمک می کند.

توپ هایی از یک جنس ولی در اندازه و رنگ های مختلف استفاده کنید. هر بار یک رنگ یا یک اندازه(بزرگ، متوسط، کوچک) را نام ببرید تا بازیکن آن ها را بردارد و پرتاب کند.

اجرای فردی وگروهی

به منظور اجرای بازی فقط با یک نفر، توپ ها را داخل یک کیسه بریزید تا بازیکن بدون نگاه کردن و فقط با بردن دست به داخل کیسه و لمس توپ ها، توپ های پلاستیکی را بردارد و آن ها را به طرف هدفی که از قبل مشخص کردیه اید، پرتاب کند.

اجرای گروهی بازی، می تواند شبیه اجرای دو نفره باشد، با این تفاوت که تعداد توپ بیشتری آماده کرده و بازیکنان را به دو گروه تقسیم می کنید تا با همکاری هم سعی کرده توپ های پلاستیکی را به زمین حریف پرتاب کنند.

دو گزینه ای که هایلایت شده این طور بازنویسی بشه:

به منظور اجرای بازی به صورت کلاسی، بازیکنان بدون گروه بندی و به انتخاب خود، در هر طرف از زمین که مایل بودند می ایستند و در طول زمانی که موسیقی پخش می شود، سعی می کنندتوپ هایی که از جنس اعلام شده توسط ناظر است را به طرف دیگر بیندازند. با پایان موسیقی، نباید توپ در دست هیچ کسی باشد. در غیر این صورت از بازی حذف می شود. بازی به همین شکل ادامه می یابد تا سرانجام فقط یک سوم بازیکنان در بازی مانده باشند.

بسیاری از نمونه های مطرح شده در قسمت تغییر در بازی، در شکل گروهی هم اجرا می شود.

نکته

برای اجرای بازی، طنابی که انتخاب می کنید رنگ و ضخامت مناسبی داشته باشد که به خوبی قابل دید بوده و اتفاقی برای بچه ها نیفتد.

در شکل گروهی، برای انتخاب اعضای گروه ها، به سطح توانایی بازیکنان توجه داشته باشید تا تیم ها از نظر توانمندی، تقریباً در یک سطح باشند.

تدابیر ایمنی لازم را بیندیشید تا در زمان بازی آسیبی به بچه ها نرسد.

در این بازی، هوش جنبشی-حرکتی نیز تقویت می شود.

نویسنده: دکتر مهری فاتحی

میانگین امتیاز
امتیاز خود را ثبت کنید.
[تعداد امتیازدهی: 0 میانگین امتیاز ها: 0]

بیشتر بخوانید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست

دلیل بازگشت وجه