اشتراک‌گذاری:

95 بازدید

همین حالا

  1. خانه
  2. کودک و نوجوان
  3. بازی هایی جهت افزایش دقت،توجه،تمرکز(گل های پارچه ای خوشبو)

بازی هایی جهت افزایش دقت،توجه،تمرکز(گل های پارچه ای خوشبو)

دسته‌بندی: کودک و نوجوان, مقالات

گل های پارچه ای خوشبو

کودک گل های پارچه ای که قبلا با اسانس یا مواد معطر مختلف خوشبو شده اند را بو میکند تا گلی را که بوی متفاوت دارد،پیداکند.

هدف بازی:تقویت حس بویایی

محدوده سنی : 4 تا 6 سال
تعداد بازیکنان : محدودیتی ندارد
نوع بازی : انفرادی/کلاسی/گروهی
وسایل لازم : قیچی،پارچه های گل دار،مواد معطر(اسانس،عطر و ادکلن و…)،جعبه کفش،مقوا،چسب

پیش از بازی

چند تکه پارچه که روی هرکدام گل هایی با شکل ها و رنگ های مختلف وجود دارد،تهیه کنید.گل های مختلف روی پارچه ها را دور چینی کنید.

تعدادی عطر،اسانس و ادکلن که بوهای متفاوتی دارند،تهیه کنید و همه را در یک جعبه ی کفش بگذارید تا بازیکن آن ها را نبیند.

برای بازیکن مقوای A4 و چسب مایع یا ماتیکی تهیه کنید.

روش بازی

همه ی گل ها را مقابل بازیکن بچینید واز او بخواهید از بین آن ها سه گل انتخاب کند.گل هایی که انتخاب کرد را از او بگیرید و طوری که نبیند از کدام عطرها استفاده میکنید،به دوتا از گل ها عطر مشابه و به یکی عطر متفاوت بزنید.

هر سه گل را، بدون هیچ ترتیب خاصی به کودک بدهید تا آنها را بو کند و تشخیص دهد که کدام گل بوی متفاوتی دارد. بهتراست بازیکن در فاصله ی بین بو کردن گل ها،یک نفس عمیق بکشد تا بوی گل قبلی، با بوی گل جدید تداخل پیدا نکند.

اگر بازیکن توانست به درستی گلی را که بوی متفاوتی دارد،تشخیص دهد، هر سه گل را برای خود نگه می دارد؛اما اگرنتوانست،فقط گلی را که بوی متفاوتی دارد به او بدهید.

بازی را به همین شکل ادامه دهید تا همه ی گل ها تمام شود.

درپایان، چسب و مقوا او را به بازیکن بدهید تا گل ها را به هر شکلی که مایل بود روی مقوا بچسباند و یک باغ گل پارچه ای خوشبو بسازد.

تغییر در بازی

*میتوانید از خود بازیکن بخواهید گل ها را از داخل پارچه ها بچیند.

*میتوانید تصاویری کاغذی از گل های مختلف تهیه کنید یاخودتان روی پارچه یا کاغذ گل بکشید و آن هارا بچینید.درصورت استفاده ازکاغذ سفید برای درست کردن گل ها، بازیکن میتواند بعد از درست کردن باغ گل ها،آن ها را رنگ آمیزی کند.

*برای بازیکنان بزرگتر، میتوانید هر بار از 4 گل استفاده کنید که بوی های آنها دو به دو مانند یکدیگر باشد.

*از گل های مصنوعی استفاده کنید و در پایان بازی،از بازیکن بخواهید آنها را یکی یکی داخل یک گلدان بگذارد و در اتاق خود یا هرمکان مناسب دیگر قرار دهد.

*قبل از خوشبو کردن گل ها، همه آن ها را با کمک بازیکن روی یک مقوای بزرگ بچسبانید تا یک باغ گل به وجود آید.سه پروانه اسباب بازی یا کاغذی نیز تهیه کنید.دور از چشم بازیکن،روی سه تا گل ها عطر بزنید.حالا بازیکن باید از طریق بو کردن ،این سه گل راپیدا کند و پروانه ها را روی آن ها بچسبانید یا با سوزن ته گرد به آن ها وصل کند.</p

اجرای کار گروهی و کلاسی

به منظور اجرای بازی ،به تعداد چهار برابر بازیکنان گل تهیه کنید. همه ی گل ها را در یک کیسه ی پارچه ای بریزید و درکلاس بچرخانید تا هرکس دستش را داخل کیسه کند و بدون دیدن گل ها، چهارتا بردارد. بهتراست از دو یا سه دستیار نیز استفاده کنید؛ تا در اجرای سریعتر بازی به شما کمک کنند. همراه با این دستیارها، هرکدام دو عطر با بوهای متفاوت در یک جعبه دردار بگذارید و یکی یکی به سراغ بازیکنان بروید.گل های هر بازیکن را بگیرید و در جعبه بگذارید تا بتوانید بدون اینکه بازیکن ببیند به دوتا از گل ها از یک عطر به دوتای دیگر از عطر دیگر بزنید. حال بازیکن باید گل ها را براساس بویشان باهم جفت کند.سپس آن ها را روی برگه بچسبانید و با استفاده از پاستل،دورشان هرچه می خواهد، بکشد.

درتغییر بالا، برای اینکه بازیکنانی که هنوز به آن ها نرسیده اید تا گل هایشان را عطر بزنید،سروصدا نکنند یا بی حوصله نشوند،به هرکدام یک پارچه یا کاغذ کادو گلدار بدهید تا گل هایشان را بچینند و با آن ها در دفترشان باغ گل درست کنند. با هر بازیکنی که بازی را انجام دادید، میتواند چهارگل خوشبویش را هم به این باغ اضافه کند و تا پایان بازی کارش را ادامه دهد.

ازبازیکنان بخواهید در پایان بازی،گل هایشان را روی یک مقوای بزرگ بچسبانند و این مقوا را روی دیوارکلاس نصب کنید.

به منظور اجرای گروهی بازی، بازیکنان را به دو گروه دو نفره تقسیم کنید و بازی را مانند شکل کلاسی اجراکنید. با این تفاوت که وقتی به هرگروه میرسید، به آن ها اجازه دهید هرکدام از عطرها را بوکنند و هرکس یک عطر را انتخاب کند و بوی آن را به خاطر بسپارد. سپس عطرها را دوباره در جعبه بگذارید و به شکلی که گفته شد، چهار گل را معطرکنید.حال هر بازیکن باید دوگلی را که دارای بویی است که قبلا آن را انتخاب کرده بود بردارد و در دفتر خود بچسباند. بررسی کنید که بازیکنان گل های خود را به درستی انتخاب کنند و بچسبانند.

بسیاری از قسمت های مطرح شده در بخش تغییر در بازی را در شکل گروهی وکلاسی هم میتوان اجرا کرد.

نکته

بعد از اتمام کار از فعالیت های بچه ها نمایشگاهی ترتیب دهید تا به انجام کارهای کاردستی خلاق نیز تشویق شوند.

برای این بازی از اسپری استفاده نکنید. زیرا اسپری باعث بخش شدن بوها در فضا میشود و تشخیص و تمیز بو ها ازیکدیگر را دشوار میکند.

نویسنده: دکتر مهری فاتحی

میانگین امتیاز
امتیاز خود را ثبت کنید.
[تعداد امتیازدهی: 0 میانگین امتیاز ها: 0]

بیشتر بخوانید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست

دلیل بازگشت وجه