اشتراک‌گذاری:

81 بازدید

همین حالا

  1. خانه
  2. سایر
  3. توجه برگردانی از افکار

توجه برگردانی از افکار

دسته‌بندی: سایر, مقالات

مغز انسان،ماشین قدرتمند اندیشه افرینی است.مغز انسان روزانه میلیون ها اندیشه یافکر تولید میکند.اغلب اوقات چنین عملکردی از سوی مغز باعث آسان سازی زندگی ما میشود.اما از بد حادثه نمیتوانیم تمام افکار خود را کنترل کنیم.به این مثال دقت کنید.یکی از شخصیت های کارتونی مورد علاقه ی خود را تجسم کنید. چشم های خود را ببندیدو تاجای ممکن انرا بطور شفاف وواضح در چشم ذهن خودتجسم کنید.دقیقا به یاد بیاورید که شبیه به چیست.به مدت15ثانیه به این شخصیت کارتونی فکر کنید.توانستید این کار را انجام بدهید؟حالا به مدت 30ثانیه به این شخصیت کارتونی فکر نکنید.تا جای ممکن سعی کنید به این شخصیت کارتونی فکر نکنید. صادقانه و صریح جواب بدهید: ایا دقت کردید که وقتی خواستید به این شخصیت کارتونی فکر نکنید،انگار بیشتر به ذهنتان خطور میکرد؟غیر ممکن است که به شخصیت کارتونی فکر نکنید.در واقع برای شما خیلی سخت است که به شخصیت کارتونی فکر نکنید.تقریبا هر زمان میخواهید چیزی را به وادی فراموشی بسپارید،مغز شما بیشتر سعی میکند انرا به یاد بیاورد.چرا به خودتان زحمت میدهید تا حلقه ی اقبال ناممکن را بجنبانید.علاوه بر این،چرا به خودتان زحمت میدهید که از شر هیجان هایی خلاص شویدکه نمیتوانید انهارا تجربه نکنی.

بنابراین به جای اینکه تلاش کنید که خاطره یا فکری را به دست فراموشی بسپارید، تلاش خود را صرف معطوف کردن توجه خود به تصاویر ذهنی یا خاطرات خلاق و ن.آیین کنید.در این قسمت به برخی از روش های توجه برگردانی از افکار اشاره میکنیم.هرکدام از این راهکار ها که برای شما موثر واقع شدند،با علامت(×)مشخص کنید. سپس روش های خلاقانه خود را نیز می توانید به این فهرست اضافه کنید:

  • وقایع لذت بخش،مهیج وسرگرم کننده زندگی قبلی خورا به یاد بیاورید.تا جای ممکن خاطرات لذت بخش قدیمی را به یاد بیاورید.شما در این خاطره چکار میکردید؟چه کسانی با شما بودند؟چه اتفاقی می افتد؟
  • به طبیعت پیرامون خود نگاه کنید. گل ها،درختها، اسمان و طلوع خورشید را تاجای ممکن با دقت نگاه میکنید. به صداهای افراد خود گوش فرا دهید،اگردر شهر زندگی میکنید و امکان دسترسی به طبیعت را ندارید،میتوانید قدرت تجسم خود را به کار بیندازیدو از تصاویر طبیعی که در گذشته تجربه کرده اید، استفاده کنید.
  • خودتان را به صورت قهرمان افسانه ای تجسم کنید که به اصلاح برخی از وقایع گذشته یا اینده میپردازید.چگونه این کار را انجام دادید؟ اطرافیان به شماچی گفتند؟
  • خودتان را تصور کنید که فرد مشهوری ،تحسین قابل توجهی درافت میکنید. شما چه کار کردید؟این شخص به شما چی گفت؟چرا نظر این فردبرای شما مهم است؟
  • به مهیج ترین خیال پردازی خود دامن بزنید که در اینده درست از اب درمی اید.چگونه این اتفاق افتاد؟چه کسی دیگری در این خیال پردازی بود؟بعدش چه اتفاقی افتاد؟
  • شعرهای مورد علاقه یا اهنگ های دلنشین را روی کاغذی بنویسید. وقتی که اشفتگی بر شما مستولی شد،انهارا زمزمه کنید.کلمات ارام بخش را بازگو کنید. خودتان را ارام کنید.با استفاده از تصویر سازی ذهنی (مثل نور سفیدی که از اسمان یا گیتی به سطح زمین میرسد)،خودتان را ارام کنیدتا بتوانید کلمات را بخوانبد.
  • شما چه راهکار های دیگری را پیشنهاد میکنید؟

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

برنامه ی توجه برگردانی من

1-……………………………………………………………………………………………………………………

2-……………………………………………………………………………………………………………………

3-……………………………………………………………………………………………………………………

4-……………………………………………………………………………………………………………………

5-……………………………………………………………………………………………………………………

6-……………………………………………………………………………………………………………………

7-……………………………………………………………………………………………………………………

8-……………………………………………………………………………………………………………………

9-……………………………………………………………………………………………………………………

10-………………………………………………………………………………………………………………….

خلاصه ای از کتاب تکنیک های رفتار درمانی دیالکتیکی

ترجمه ی دکترحسن حمیدپور، حمید جمعه پور، دکتر زهرا اندوز

نویسنده دکتر مهری فاتحی

میانگین امتیاز
امتیاز خود را ثبت کنید.
[تعداد امتیازدهی: 0 میانگین امتیاز ها: 0]

بیشتر بخوانید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست

دلیل بازگشت وجه