اشتراک‌گذاری:

95 بازدید

همین حالا

  1. خانه
  2. سایر
  3. توجه برگردانی از طریق معطوف کردن توجه به کار یا موضوعی دیگر

توجه برگردانی از طریق معطوف کردن توجه به کار یا موضوعی دیگر

دسته‌بندی: سایر, مقالات

یکی از شیوه های موثر توجه برگردانی از درد، این است که توجه خود را به کار یا موضوع دیگری معطوف کنید.در این قسمت به برخی از این شیوه ها اشاره میکنیم.شما مایلید از کدام شیوه استفاده کنید.شیوه ی باب طبع خود را با علامت(×)مشخص کنید.علاوه بر این،میتوانید روش هایی را که به ذهن شما خطور میکنند، به این فهرست اضافه کنید.

  • برای فرد دیگری کاری انجام دهید:

به دوستان خود زنگ بزنید و از انها سوال کنید که ایا به کمک شما در انجام کارهایی مثل خرید یا نظافت منزل نیاز دارند.از والدین،پدربزرگ،مادر بزرگ و خواهرو برادرهایتان بپرسید که ایا دوست دارند شما برای کاریانجام بدهید، به انها بگویید که احساس کسالت میکنید و به دنبال رفع این احساس هستید.به یکی از دوستان خود زنگ بزنید و او را برای ناهار دعوت کنید. از خانه بیرون بروید و به اولین نیازمند،کمک مالی کنید.هنگامی که غمگین و دمغ هستید، سری به یتیم خانه ها و مراکز نگهداری افراد بی سرپرست بزنید و به این افراد کمک کنید.علاوه بر این،میتوانید به گروه های حمایت از محیط زیست یا موسساتی از این قبیل بپیوندید ودر کارهای خیرخواهانه شرکت کنید.

  • توجه خود را به موضوع دیگری معطوف کنید:

به فروشگاه سر بزنید،از مرکز خرید وکتاب فروشی بازدید کنید یا به پارک بروید.بنشینید و مردم را تماشا کنید ببینید دیگران چه کارهایی میکنند. به طرز پوشش دیگران دقت کنید.به حرف های اطرافیان گوش دهید.تعداد دکمه های لباس اطرافیان را بشمارید.تا جایی که میتوانید در مشاهده ی اعمال و رفتار دیگران دقت به خرج دهید.چشم های چند نفر از مردم ابی و چند نفر قهوه ای است.اگر توجه شما دوباره به درد معطوف شد، با شرح و بسط جزئیات افراد پیرامون،توجه خود را از درد،رهایی ببخشید.

  • به کسی فکر کنید که دلسوز شماست:

عکس یکی از این افراد را بر روی دیوار نصب کنید یا ان را در کیف خود بگذارید.میتوانید عکس همسر،شوهر،والدین،نامزد،فرزندان یا دوست یا عکس هرکسی را که از نظر شما شایسته تحسین و تمجید است، به همراه داشته باشید.حتی میتوانید عکس ستاره های سینما یا تئاتر را بر روی دیوار نصب کنید یا حتی عکس کسی که شما هرگز اورا ندیده اید.سپس هر زمان احساس درماندگی کردید،عکس را بردارید و تصور کنید با این فرد،وارد گفت و گویی ارامبخش و نشاط انگیز شده اید. بنابراین هر لحظه که احساس ازردگی کردید،میتوانید لحظاتی با ان فرد به گفتگو بنشینید.انها به شما چی گفتند که احساس بهتری به شما دست داد.حرف های انهارا به صورت ذهنی تجسم کنید.
شما چه راهکار هایی دیگری پیشنهاد میکنید؟ ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
در این قسمت به ذکر شرح حال کسی می پردازیم که توجه خود را به فرد دیگری معطوف کرد.لوئیس به دلیل رفتار خصمانه نامزدش به شدت عصبانی بود.وقتی که لوئیس تمام رفتارهای خصمانه راجر را به یاد می آورد،دچار غمگینی فزاینده ای میشدو سخت احساس درماندگی میکرد.لوئیس به طرف میز خود رفت و به عکس مادرش که روی میز بودنگاه کرد.او نشست و با مادرش حرف زد، انگار که مادرش در کنار اوست. از مادرش خواست که به او کمک کند تا بتواند برای حل مشکل خود با راجر چاره ای بیندیشد و راهنمایی اش کند. او سپس حرف های مادرش را در ذهنش مرور کرد و به تدریج حالش بهترشد.بعدا وقتی توانست دقیق تر فکر کند،به فکر حل مشکلات معمول خودش افتاد.

خلاصه ای از کتاب تکنیک های رفتار درمانی دیالکتیکی
ترجمه ی دکترحسن حمیدپور، حمید جمعه پور، دکتر زهرا اندوز
نویسنده دکتر مهری فاتحی

میانگین امتیاز
امتیاز خود را ثبت کنید.
[تعداد امتیازدهی: 0 میانگین امتیاز ها: 0]

بیشتر بخوانید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست

دلیل بازگشت وجه