توجه آگاهانه در زندگی روزمره


اکنون که دوفصل مربوط به مهارت های توجه اگاهی را تقریبا به طور کامل مطالعه کردید،احتمالا متوجه فواید توجه اگاهانه در زندگی روزمره شده اید.اما واقعیت این است که هیچکس در همه اوقات زندگی از توجه اگاهانه برخوردار نیست و مطمئنا شما نیز در مواقعی از زندگی فراموش می کنید که توجه اگاهانه داشته باشید، بنا براین چه کار باید بکنید؟

چارلز تارت، در کتاب زندگی آگاهانه: راهنمای زندگی در زمان حال(1994،صفحه13) می نویسد:”برای توجه اگاهانه داشتن و بودن در زمان حال، واقعا نیازی به سعی و تلاش سخت و طاقت فرسا نیست.بلکه دست یابی به ان،تلاش اندکی میطلبد. مشکل ان است که باید این موضوع را به یاد خودمان بیاوریم،زیرا دائما فراموش میکنیم که اگاهانه به موضوعات توجه کنیم و در زمان حال باشیم. انجام این کار سخت نیست بلکه از یاد می بریم که این کار را انجام دهم. بنابراین چطور باید به یاد بیاورید که توجه اگاهانه داشته باشید؟ دکتر تارت در کتاب خودش به خوانندگان توصیه میکند، به منظور یاداوری این که نسبت به افکار و احساسات خویش توجه اگاهانه داشته باشند از یک عدد زنگ که به طور تصادفی به صدا در می آید، استفاده کنید. اما درصورتی که شما دوست ندارید از زنگ استفاده کنید، راههای دیگری نیز برای یاداوری موضوع وجود دارد. به خاطر می آورید که برای انجام بعضی از تمرین های این فصل، از وسایلی نظیر انگشتر و یا دستبند استفاده گردید. شاید هم شما از برگه یادداشت های چسب دار برای یاداوری کمک گرفتید.به هرحال اگر هرکدام از وسایل یادیاری که ذکر گردید، برای شما مفید واقع شد، از ان برای یاداوری این موضوع استفاده کنید که باید توجه اگاهانه داشته باشید.

با این وجود،بهترین روش برای حفظ توجه اگاهانه در زندگی روزمره،تمرین است.هرچه بیشتر تمرین کنید،بیشتر به یادتان خواهند ماند که توجه اگاهانه ی خودرا حفظ نمایید.به عنوان قسمتی از اخرین تمرین این بخش از کتاب،ما یک برنامه ی ساده ی توجه اگاهی روزانه طراحی کرده ایم تا به شما کمک کند به تمرین مهارت ها ادامه بدهید.این نکته خیلی اهمیت دارد که از مهارت ها استفاده کنید.همچنین اگر فکر میکنید هنوز مهارت های توجه اگاهی ضروری دیگری هم وجود دارند،از انها استفاده کنید،حتی اگر مبحث مهارتهای توجه اگاهی این کتاب را پشت سر گذاشته اید و درحال یادگیری دیگر مهارت های رفتار درمانی دیالکتیکی هستید.یاداوری میشود مهارت های توجه اگاهی به اندازه ای در اثربخشی کلی رویکرد رفتار درمانی دیالکتیکی اهمیت دارند که انها را مهارتهای “اساسی”می نامند.

خلاصه ای از کتاب تکنیک های رفتار درمانی دیالکتیکی

ترجمه ی دکترحسن حمیدپور، حمید جمعه پور، دکتر زهرا اندوز

نویسنده دکتر مهری فاتحی

 برای دسترسی به قسمت پنجم کتاب تکنیک های رفتار درمانی دیالکتیکی اینجا کلیک کنید

اثربخشیتوجه آگاهانه در زندگی روزمرهتوجه اگاهانهحفظ توجهخلاصه ای از کتاب تکنیک های رفتار درمانی دیالکتیکیرفتار درمانی دیالکتیکیرویکرد رفتار درمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.