بازی هایی جهت افزایش دقت،توجه،تمرکز(ماهی گیر کوچولو)


ماهی گیر کوچولو

بازیکن از میان اشیاء مختلف، تصاویر مربوط به خوراکی های مختف را انتخاب و با قلاب ماهیگیری صید می کند و در مورد آن توضیح می دهد.

هدف بازی: پرورش و ارتقاء مهارت های زبانی، اطلاعات عمومی، حافظه، دقت، تمرکز، توجه، سرعت عمل، مهارت های عددی، هماهنگی دیداری- حرکتی، ادراک دیداری، تفکر انتزاعی و جمع بندی مفاهیم کلی

محدوده سنی : 4 تا 9 سال
تعداد بازیکنان : 2 تا 10 نفر
نوع بازی : انفرادی/گروهی
وسایل لازم : تصاویری از مواد خوراکی و غیر خوراکی مختلف ،چوب بلند، نخ کاموا ، گیره های کاغذ ، آهن ربا و ظرف بزرگ

پیش از بازی

تصاویری در اندازه ی 5 در 5 سانتی متر، از مواد خوراکی و غیر خوراکی مختلف فراهم کنید. این تصاویر را می توانید از مجلات مختلف، از جمله مجلات آشپزی، علمی و … یا از اینترنت پیدا کنید.

تصاویر مربوط به مواد خوراکی باید از چنان تنوعی برخوردار باشد که بتوان آنها را در دسته های گوناگون قرار داد. مثلا میوه ها، تنقلات، غذاها و …. تصاویر مربوط به مواد خوراکی باید طوری انتخاب شود که موادی را در بر بگیرد که از برخی نظرها به مواد خوراکی شبیه باشند. به طور کلی، مواد خوراکی باید بیشتر از مواد غیر خوراکی باشند (حداقل سه برابر) و به ازای هر بازیکن، حداقل ۵ تا ۱۰ تصویر وجود داشته باشد.

به عنوان مثال، می توانید از لیست مذکور در جدول انتهای همین بازی استفاده کنید.

تصاویری رنگی از آنها فراهم کنید.

به هر تصویر یک گیره ی کاغذ نصب کنید.

دو تکه چوب صاف و بلند، در اندازه ای حدود ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر تهیه کنید. دو کاموا به طول حدود نیم متر نیز تهیه کنید و یک سر هر کدام را به یکی از چوب ها گره بزنید. در طرف دیگر هر کاموا، یک آهن ربا در اندازه ی متوسط (نه خیلی کوچک و نه خیلی بزرگ) نصب کنید.</p

یک ظرف بزرگ (مثلا تشت) تهیه کنید و حدود بیست تصویر داخل آن بریزید.</p

روش بازی

*دو بازیکن اول را به قید قرعه انتخاب کنید. به هر بازیکن یک قلاب ماهیگیری بدهید.

*بازیکنان دو طرف تشت می ایستند و بدون اینکه به نخ قلاب دست بزنند، سعی می کنند کارت هایی را که تصویر مواد خوراکی را نشان می دهد صید کنند.

*اگر بازیکنی اشتباه كارت غیرخوراکی صید کرد،یا برخلاف تلاشش، کارت غیر خوراکی به طور خود به خودی به قلابش چسبید، باید بلافاصله آن را از قلاب جدا کند و دوباره در آب بیندازد.

*وقتی بازیکنان اعلام کردند که دیگر هیچ کارت خوراکی در تشت وجود ندارد، از آنها بخواهید کارت های خود را یکی یکی به بقیه بازیکنان نشان دهند، نام هر خوراکی را بگویند و در مورد آن هر چه می دانند بگویند. بقیه بازیکنان نیز می توانند بعد از او، اطلاعات بیشتری را که خودشان دارند ارائه دهند.

*سپس نوبت دو بازیکن بعدی می شود و بازی به همین شیوه ادامه می یابد تا هر کس یک دور بازی کند.

*هر بازیکن وقتی نوبتش تمام شد، کارتهایش را نگه می دارد و شما باید برای بازیکنان جدید کارت های جدیدی داخل تشت بریزید، اما کارت های غیرخوراکی می توانند به طور تکراری داخل تشت بمانند.

*در پایان، کارتهای هر بازیکن را با کمک خود بازیکنان بشمارید. به این ترتیب که شما کارت های هر کس را یکی یکی به بازیکنان نشان می دهید و آنها (به همراه شما) با صدای بلند عدد مربوط به آن را می گویند. اگر بین کارت های کسی کارت غیرخوراکی دیده می شد، علاوه بر حذف این کارت، یک یا دو کارت از کارت های خوراکی اش را هم حذف کنید.

*برنده کسی است که بیشترین تعداد کارت خوراکی را جمع آوری کرده باشد.

تغییر در بازی

در شکل انفرادی، بازیکن به تنهایی مشغول ماهی گیری می شود. هر بار که او موفق به صید یک ماهی شد، آن را از آهن ربا جدا کنید و از او بپرسید: «این چیست؟ می شود آن را خورد؟ تا حالا خوردی؟ چه مزه ای دارد و ….)

در هر دور، رقابت را بین تعداد بیشتری از بازیکنان (حداکثر تا 6 نفر) برگزار کنید. بدیهی است که در این صورت، باید قلاب های ماهیگیری بیشتری داشته باشید و در هر دور، تعداد بیشتری کارت داخل تشت بریزید. مثلا به ازای هر بازیکن، 5 یا 6 کارت (یا بیشتر) اضافه کنید.

فقط کارت های مربوط به تصاویر انوع خوراکی ها را در تشت بریزید و از بازیکنان بخواهید نوع خاصی از خوراکی ها، مثلا میوه ها یا مغزیجات را از بین بقیه خوراکی ها، جدا کنند.

فقط کارت های مربوط به تصاویر انواع خوراکی ها را در تشت بریزید و از بازیکنان بخواهید در مدت زمان مشخص هر چقدر می توانند کارت صید کنند.

کارت های اشکال هندسی مختلف را در تشت بریزید و از هر بازیکن بخواهید شکل خاصی را صید کند. برای بازیکنان بعدی، دوباره همان شکل ها را داخل تشت برگردانید.

شيوه ی درست کردن قلاب ماهی گیری را به خود بازیکنان نشان دهید تا هر کس یک قلاب ماهی گیری داشته باشد. از بازیکنان بخواهید از قلاب خود برای امتحان کردن اشیاء مختلف استفاده کنند و ببینند کدام اشیاء اتاق یا کلاس آهنی است و کدام خیر؟ سپس هر کس توانست اشیاء آهنی بیشتری را نام ببرد برنده است.

در پایان از بازیکنان بخواهید کارت های خوراکی را دسته بندی کنند و در مورد علت دسته بندی خود توضیح دهند.

نکته

تعداد تصاویر داخل تشت ،بستگی به سن بازیکن دارد . برای بازیکنان کم سن و سال (4ساله ها) حدود 6 کارت ( سه کارت برای هر بازیکن)در هر دور کافی است.

میتوانید کارت هایی به شکل ماهی درست کنید و تصاویر را روی آن ها بچسبانید.

برای پیدا کردن و چیدن مواد خوراکی از مجلات و کتاب های مختلف و نیز برای درست کردن ماهی ها از خود بازیکنان کمک بگیرید. میتوانید یک جلسه را به این کار اختصاص دهید.

جدول عناوین تصویر پیشنهادی

نویسنده: دکتر مهری فاتحی

میخوای بازی های جذاب دیگه ای یاد بگیری (الگوهای رنگی رنگی) اینجا کلیک کن

میخوای بازی های جذاب دیگه ای یاد بگیری (بادکنک آبی بادکنک قرمز) اینجا کلیک کن

میخوای بازی های جذاب دیگه ای یاد بگیری (قرمز این طرف آبی آن طرف) اینجا کلیک کن

میخوای بازی های جذاب دیگه ای یاد بگیری (توپ های رنگی) اینجا کلیک کن

میخوای بازی های جذاب دیگه ای یاد بگیری (موسیقی دان کوچک) اینجا کلیک کن

میخوای بازی های جذاب دیگه ای یاد بگیری (تاس ها را کنار هم بگذار) اینجا کلیک کنید

میخوای بازی های جذاب دیگه ای یاد بگیری (زمین بدون توپ) اینجا کلیک کنید

میخوای بازی های جذاب دیگه ای یاد بگیری (نت موسیقی بنویس) اینجا کلیک کن

میخوای بازی های جذاب دیگه ای یاد بگیری (چطور به هم شبیه اند؟) اینجا کلیک کن

میخوای بازی های جذاب دیگه ای یاد بگیری (سایه بازی) اینجا کلیک کن

میخوای بازی های جذاب دیگه ای یاد بگیری (جعبه شکل های هندسی) اینجا کلیک کن

میخوای بازی های جذاب دیگه ای یاد بگیری (درخت کاغذی) اینجا کلیک کن

میخوای بازی های جذاب دیگه ای یاد بگیری (سنگ چین جای پا) اینجا کلیک کن

میخوای بازی های جذاب دیگه ای یاد بگیری (یک مرغ دارم) اینجا کلیک کن

میخوای بازی های جذاب دیگه ای یاد بگیری (سینمای کوچک) اینجا کلیک کن

میخوای بازی های جذاب دیگه ای یاد بگیری (من فرق دارم) اینجا کلیک کن

میخوای بازی های جذاب دیگه ای یاد بگیری (کدوم قوطی جفت همه؟) اینجا کلیک کن

میخوای بازی های جذاب دیگه ای یاد بگیری (کدوم در مال منه؟) اینجا کلیک کن

میخوای بازی های جذاب دیگه ای یاد بگیری (گل های پارچه ای خوشبو) اینجا کلیک کن

میخوای بازی های جذاب دیگه ای یاد بگیری (موسیقی آب) اینجا کلیک کن

جهت رزرو نوبت در مرکز مشاوره و روانشناختی نهال نویدبخش با شماره 09133600515 تماس بگیرید
یا به قسمت رزرو نوبت آنلاین مراجعه فرمایید

ADHDآموختن اعداد به کودکاناختلال کودکانافزایش دقت و تمرکزبازی با پارچهبازی با شکل هابازی با کودکبازی برای تقویت شنیداری کودکبازی پر هیجانبازی تفاوت ها برای کودکانبازی جهت تقویت حس بویایی کودکبازی کودکانهبازی ماهی گیری کودکانبازی مخصوص کودکان بیش فعالبازی مناسب سن کودکبازی های کودکانهبازی هماهنگیبگرد و پیدا کنبویاییبی قراریبیش فعالیپارچهپروتکل درمانپکیج درمانیتحرکتصاویر هماهنگتفاوتتفاوت داشتنتقویت بویاییتکانشگریتوجه و تمرکزدر قوطیدرمان اختلالات کودکاندرمان بیش فعالی و نقص توجهدرمان کودکاندقت و توجه و تمرکزدکتر فاتحیدکتر مهری فاتحیروانشناس خوب در اصفهانروانشناس در اصفهانروانشناس کودکروانشناس کودک و نوجوانروانشناس نوجوانروانشناسیعطرکاردستیکدوم در مال منه؟گل پارچه ایگل معطرلجبازیماهی گیر کوچولوماهی گیری با قلابمرکز خوب در اصفهانمرکز مشاوره خوب در اصفهانمرکز مشاوره نهالمرکز مشاوره و خدمات روانشناختی نهالمرکز نهالنقص توجه

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.