اشتراک‌گذاری:

59 بازدید

همین حالا

  1. خانه
  2. کودک و نوجوان
  3. بازی هایی جهت افزایش دقت،توجه،تمرکز(موسیقی دان کوچک)

بازی هایی جهت افزایش دقت،توجه،تمرکز(موسیقی دان کوچک)

دسته‌بندی: کودک و نوجوان, مقالات

موسیقی دان کوچک

بازیکن طبق الگویی که مربی ارائه کرده است ،روی لیوان های مختلف ضربه می زند و موسیقی بوجود می آورد .

هدف بازی : پرورش و ارتقاء حافظه ، دقت ، تمرکز ، توجه ، سرعت عمل ، تفکر منطقی ، حل مسئله ، هماهنگی دیداری_حرکتی ، سازماندهی ادراکی ، ادراک دیداری ، تفکر انتزاعی و تجزیه و تحلیل

محدوده سنی : 4 تا 9 سال
تعداد بازیکنان : محدودیتی ندارد
نوع بازی :انفرادی/گروهی
وسایل لازم : مداد یا چوب نازک و لیوان

پیش از بازی

برای خودتان و هریک از بازیکنان ، یک چوب نازک یا مداد ( در اندازه 20 سانتیمتر ) و چهار لیوان تهیه کنید. بهتر است لیوان ها شیشه ای نباشند و از جنسی باشند که با برخورد چوب یا مداد به آن ها ، از آنها صدای نسبتا بلندی تولید شود . مثلا می توانید از لیوان های فلزی استفاده کنید .

روش بازی(فردی)

چینش کلاس را طوری قرار دهید که بتوانید همه ی بازیکنان را به راحتی ببینید و شما هم در معرض دید آنها باشید.

به هر بازیکن چهار لیوان و یک چوب بدهید و از آنها بخواهید لیوان ها را به ردیف در کنار هم بچینند . خودتان هم چهار لیوان روی میزتان بچینید و پشت میز قرار بگیرید.

با استفاده از چوب ، ابتدا روی هر لیوان یک ضربه بزنید و از بازیکنان بخواهید بعد از شما این کار را تکرار کنند . سپس دوباره از آخر به اول ، ضربه زدن را انجام دهید تا بازیکنان نیز از شما تقلید کنند .

در مرحله ی بعد ، به تدریج شروع کنید براساس الگوی مشخص و پیچیده تری بر لیوان ها ضربه بزنید و هر بار ، قبل از شروع ضربه زدن ، بازیکنی را نام ببرید تا بعد از شما الگو را تکرار کند ، اما به سایر بازیکنان نیز تذکر دهید که حواسشان جمع باشد تا اگر بازیکن انتخاب شده الگو را به درستی اجرا نکرد به او تذکر دهند .

می توانید از جدول انتهای همین بازی ، برای الگو سازی در ضربه زدن کمک بگیرید یا از الگو های فی البداهه استفاده کنید.

تغییر در بازی

در شکل انفرادی ، این بازی را می توان با وسایل مختلف در منزل انجام داد . به عنوان مثال می توانید از چند قابلمه یا سایر ظروف ، اسباب بازی های مختلف و … استفاده کنید . حتی می توانید ضربات را روی میز ، فرش ، کمد و دیوار بزنید.

ابزارهای ساده ی موسیقی مانند بلز نیز می تواند برای اجرای این بازی به کار رود . به تدریج می توان ضربه ها را بر اساس نت های موسیقی انتخاب کرد تا منجر به یک موسیقی دلنشین شود .

 چهار لیوان را از چهار جنس متفاوت انتخاب کنید تا صداهای متفاوتی تولید کنند .

 در هر لیوان چیزی بریزید ، مثلا در یک لیوان آب ، در یک لیوان سنگ ریزه ، در یک لیوان کاغذ مچاله شده و در لیوان آخر برنج . این کار باعث تفاوت در صدای حاصل از ضربه زدن به هر لیوان می شود.

به جای چوب به بازیکنان یک میله فلزی بدهید.

بادکنک هایی را که می ترکند برای این بازی نگه دارید . هر تکه بادکنک را طوری بکشید که بتوانید با آن دهانه ی یک لیوان یا هر ظرف دیگری را بپوشانید و آن را با نخ ببندید تا از ظرف جدا نشود . بهتر است از ظروفی با اندازه ها و جنس های مختلف استفاده کنید . ضربه ها را روی این بادکنک ها بزنید.

در تغییر بالا می توانید به جای استفاده از بادکنک برای بستن دهانه ی همه ی ظروف مورد استفاده ، دهانه ی برخی از ظروف را با پارچه ببندید .

√ تعداد لیوان ها را متناسب با گروه سنی بازیکنان ، کمتر یا بیشتر کنید .

بازیکنان را به گروه های چهارتایی تقسیم کنید . از گروه ها بخواهید دو به دو جلوی یکدیگر بایستند . یعنی هر گروه چهار نفره جلوی گروه چهار نفره ی دیگر قرار بگیرد . اعضای هر گروه به نوبت و با استفاده دست / پا یا … صدای خاصی تولید می کنند . وقتی هر چهار نفر از یک گروه ، صدایی تولید کردند ، نوبت به گروه دوم است که به تقلید از ان ها بپردازد . مثلا ممکن است نفر اول یکبار پایش را به زمین بکوبد . نفر دوم دوبار بشکن بزند . نفر سوم سه بار دست بزند و نفر چهارم یک سوت بزند . حال نفرات اول تا چهارم گروه مقابل هم باید به ترتیب همین فعالیت ها را انجام دهند . سپس نوبت آن ها می شود تا حرکاتی را انجام دهند و گروه مقابل از آنها تقلید کند.

نکته

امروزه نقش فعالیت هایی که انجام آن مستلزم هماهنگی اعضای مختلف بدن است در بهبود کارکرد مغز بر هیچ کس پوشیده نیست . به همین دلیل است که مجددا مهارت هایی مانند کار با چرتکه که باعث هماهنگی ذهن ، چشم و دست و فعال شدن هر دو نیمکره مغز می شود مورد توجه قرار رفته است . یکی از اولین کارکرد های بازی پیشنهادی نیز فعالیت دست ، چشم و ذهن و فعال شدن هر دو نیمکره است .

تعداد بازیکنان ، بستگی به تعداد لیوان هایی دارد که می توانید برای آنها تهیه کنید . بنابراین اگر تعداد بازیکنان زیاد باشد ، می توانید از آنها بخواهید لیوان های مورد استفاده ی خود را از منزل بیاورند .

کم کم جای خود را به بازیکنان بدهید تا به نوبت و طبق الگویی که در ذهن دارند ضرباتی به لیوان ها بزنند و فردی که خودشان انتخاب می کند از این الگو تقلید کند .

جدول پیشنهادی الگو های ضربه زدن به لیوان ها

نویسنده: دکتر مهری فاتحی

میانگین امتیاز
امتیاز خود را ثبت کنید.
[تعداد امتیازدهی: 0 میانگین امتیاز ها: 0]

بیشتر بخوانید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست

دلیل بازگشت وجه