اشتراک‌گذاری:

66 بازدید

همین حالا

پروتکل درمان وسواس کودکان

اختلال  وسواسی_جبری با وسواس فکری یا عملی یا هر دو مشخص می‌شود.وسواس های فکری شامل افکار،تمایلات  یا تصورات مکرر و پایداری هستند که به شکل مزاحم و ناخواسته تجربه میشوند ،حال آنکه  وسواس های عملی(اجبار ها)،رفتارهای تکراری یا  فعالیت های ذهنی تکراری هستندکه فرد احساس می‌کند باید آنها را در پاسخ به ۱ واسه فکری یا برطبق قوانینی  که باید به دقت  اجرا شوند ،انجام دهد.

ملاک های تشخیصی

وجود وسواس های فکری یا عملی یا هر دو در وسواس های فکری طبق تعریف شامل موارد (1) و (2) هستند :

  1. افکار،تمایلات یا تصورات راجعه و پایداری که در دوره ای از اختلال ، به شکل مزاحم و ناخواسته تجربه شده و در اکثر افراد موجب اضطراب یا ناراحتی عمده گردند.
  2. فرد تلاش میکند این افکار ،تمایلات یا تصورات را نادیده گرفته یا سرکوب کند یا با پرداختن به افکار یا فعالیت های دیگر (مثل انجام یک وسواس عملی)،خنثی سازد.

وسواس های عملی در موارد (1) و (2) تعریف شده اند:

1.رفتارهای تکراری (نظیر شستن دست ،رعایت نظم و ترتیب ، وارسی کردن)یا فعالیت های ذهنی (نظیر دعا کردن ،شمردن ،تکرار آهسته کلمات در سکوت)که فرد احساس می کند مجبور به اجرای آنها در پاسخ به یک وسواس فکری و یا بر طبق قوانینی که باید دقیقا انجام شوند.

2.این اعمال یا فعالیت های ذهنی با هدف پیشگیری یا کاهش اضطراب یا ناراحتی و یا جلوگیری از بعضی رویدادها و وضعیت های هراس آور صورت می پذیرند؛با این وجود اعمال و فعالیت های ذهنی مذکور رابطه واقع گرایانه ای با /انچه که قرار بوده خنثی یا جلوگیری شوند ندارند یا به وضوح افراطی اند.

توجه : کودکان ممکن است قادر به ابراز اهداف این اعمال یا فعالیت های ذهنی نباشند

نویسنده دکتر مهری فاتحی

میانگین امتیاز
امتیاز خود را ثبت کنید.
[تعداد امتیازدهی: 0 میانگین امتیاز ها: 0]

بیشتر بخوانید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست

دلیل بازگشت وجه